Cięcie róż

Cięcie róż

Pod koniec marca przycinamy róże. Cięcie nie tylko ma znaczenie formujące, ale odgrywa ważną rolę dla zachowania zdrowotności i obfitego kwitnienia. W pierwszej kolejności usuwamy pędy suche i chore. Wysokość cięcia jest uzależniona od rodzaju odmiany i wieku krzewu. Generalnie starsze krzewy tniemy słabiej, młodsze silniej. Silniej tniemy róże wielkokwiatowe (co najmniej skracamy o połowę), a słabiej róże historyczne, które obficie kwitną na pędach starszych. Staramy się robić gładkie, ukośne cięcia, ok. 1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.

Zioła

Zioła w donicach

Nie ma to jak świeże zioła wprost z naszego parapetu (na zdjęciu bazylia). Można z nich korzystać jak tylko wypuszczą kilka pierwszych liści. Uprawa ziół w donicach zwykle nie nastręcza zbyt wielu problemów. Zioła najbardziej potrzebują słońca i umiarkowanego podlewania. Pamiętajmy również o regularnym nawożeniu, trzymając się zalecanych dawek, tak aby nie przenawozić naszej uprawy.

Rozsada

Wysiew

Koniec lutego i początek marca to czas, gdy już możemy przystąpić do wysiewu! Mam tu na myśli wysiew w ciepłym pomieszczeniu. Może przygotować rozsadę roślin jednorocznych lub bylin na rabatę? A może nowy krzew lub drzewo w ogrodzie (na zdjęciu siewki olszy)? Oczywiście, że prościej kupić później gotową sadzonkę. Mimo to, uprawianie rośliny począwszy od nasiona, też może dać dużo satysfakcji. W przypadku długo kiełkujących nasion pamiętajmy o ich zaprawianiu odpowiednimi preparatami. Wysiane nasiona potrzebują ciągłej wilgoci i ciepła. Najlepiej wysiewać do podłoża rozluźnionego piaskiem lub perlitem.

Aktualności

10 czerwca

Trawy ozdobne i hortensje

SPIS DOSTAWY

07 maja

Azalie i różaneczniki

SPIS DOSTAWY

23 kwietnia

Żurawki i funkie

SPIS DOSTAWY

12 kwietnia

Różaneczniki, maliny

SPIS DOSTAWY

08 kwietnia

Byliny

SPIS DOSTAWY

02 kwietnia

Skalnica, śliwy, magnolie

SPIS DOSTAWY

22 marca

Bukszpany i cisy

SPIS DOSTAWY