Cięcie róż
Pod koniec marca przycinamy róże. Cięcie nie tylko ma znaczenie formujące, ale odgrywa ważną rolę dla zachowania zdrowotności i obfitego kwitnienia. W pierwszej kolejności usuwamy pędy suche i chore. Wysokość cięcia jest uzależniona od rodzaju odmiany i wieku krzewu. Generalnie starsze krzewy tniemy słabiej, młodsze silniej. Silniej tniemy róże wielkokwiatowe (co najmniej skracamy o połowę), a słabiej róże historyczne, które obficie kwitną na pędach starszych. Staramy się robić gładkie, ukośne cięcia, ok. 1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.
Zioła w donicach
Nie ma to jak świeże zioła wprost z naszego parapetu (na zdjęciu bazylia). Można z nich korzystać jak tylko wypuszczą kilka pierwszych liści. Uprawa ziół w donicach zwykle nie nastręcza zbyt wielu problemów. Zioła najbardziej potrzebują słońca i umiarkowanego podlewania. Pamiętajmy również o regularnym nawożeniu, trzymając się zalecanych dawek, tak aby nie przenawozić naszej uprawy.
Wysiew
Koniec lutego i początek marca to czas, gdy już możemy przystąpić do wysiewu! Mam tu na myśli wysiew w ciepłym pomieszczeniu. Może przygotować rozsadę roślin jednorocznych lub bylin na rabatę? A może nowy krzew lub drzewo w ogrodzie (na zdjęciu siewki olszy)? Oczywiście, że prościej kupić później gotową sadzonkę. Mimo to, uprawianie rośliny począwszy od nasiona, też może dać dużo satysfakcji. W przypadku długo kiełkujących nasion pamiętajmy o ich zaprawianiu odpowiednimi preparatami. Wysiane nasiona potrzebują ciągłej wilgoci i ciepła. Najlepiej wysiewać do podłoża rozluźnionego piaskiem lub perlitem.
Aktualności
09 września
Trawy ozdobne, ogniki, maliny
10 sierpnia
Wrzosy i astry
05 lipca
Hortensje i jeżówki
10 czerwca
Trawy ozdobne i hortensje
07 maja
Azalie i różaneczniki
23 kwietnia
Żurawki i funkie
12 kwietnia
Różaneczniki, maliny